Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Zákon o zachování energie aneb jak si koupit stát.

24. 05. 2012 8:39:04
Základní fyzikální zákon o zachování energie je stejně tak možné přenést do ekonomiky. Stejně jako ve fyzice je v zásadě nemožné vytvořit izolované prostředí. Omezení úniku peněz a vytváření co největší samostatnosti, případně práci na zvýšení přílivu zvenčí dokáže divy. Peníze jsou v zásadě energie, která se přeměňuje na suroviny a práci, stejně tak vytěžené suroviny nebo výpěstky se směňují na peníze.

Čím vyšší je přidaná hodnota, která ale zůstává uvnitř společenství, tím rychleji ono společenství bohatne. Například ropa: náklady na vytěžení jednoho barelu jsou 1 dolar, její prodej se pohybuje okolo 100 dolarů. Nedivme se, že pak světlo světa spatří nové divy světa nebo auta ze zlata a podobné nesmysly. Rozpočetl-li by se výnos z vytěžené ropy na každého obyvatele planety, dostal by každý člověk, včetně kojenců částku okolo 140kč měsíčně. Pro nás to neznamená nic, ale jsou země, kde by z této částky přežili. To se samozřejmě nikdy nestane, ale ropa jednoho dne dojde. Nechtějme pak myslet, co nastane. To, že nebude na co jezdit a létat je nejmenší problém. Největší dopad to bude mít na produkci potravin, protože hnojiva, která zvýšila výkonnost potravinářského průmyslu, jsou vyráběna právě z ropy. Nechci se zabývat katastrofickými scénáři, chci upozornit na nutnost budování soběstačnosti.

Nejmenší jednotka lidstva je člověk, vyšší je pak rodina, obec, stát a „oblíbená“ evropská unie. Čím vyšší jednotku máme na mysli, tím složitější je soběstačnost. Soběstačnost je měřitelná dle účinnosti. Stejně jako stroj. Záleží, kolik energie unikne ven. Jeden člověk se těžko úplně osamostatní, ale větší rodina je toho v zásadě schopna. Příkladem tedy může být rodinná farma. Není příliš velká, takže má jen drobné přebytky, které prodá. Co se týká potravin, jsou soběstační. Přebytky musí prodat a nakoupit věci, které potřebují, jako například oblečení nebo naftu do traktoru. Musí také zaplatit účty za elektřinu a vodu. Přijde-li neúroda nebo jiná katastrofa je tahle malá jednotka v ohrožení. Pokud by syn musel jít pracovat jinam nebo když by si museli půjčit, je účinnost výrazně snížena. Zvýšení účinnosti naopak je, když je vyšší nadprodukce nebo když se sníží potřeby nakupovat zvenčí. Studna na vodu nebo alternativní výroba elektřiny atd. by byly takovým řešením. Čím větší jednotka, tím větší možnost vysoké účinnosti a rozložení rizik. Od nepaměti se lidé spojovali, aby práce byla efektivnější a jednodušší. Zúrodňovali zemi a vymýšleli nástroje a později stroje, které jim pomáhali stát se více a více soběstačnými.

Dnešní trend je zcela opačný a vede nás někam, kde bychom rozhodně jít neměli. Zemědělská produkce klesá pod tlakem nízkých cen. Uvědomuje si někdo jaká to je past? Snižovaní cen, které vede k likvidaci určitých subjektů, předchází postupnému zvyšování ceny. Hodnoty, které jsme vytvořili tak lacině posíláme ven. Podle zákona zachování energie se Český stát stává nízko účinným. Výše hodnot, které zůstávají v zemi, neustále klesá a tak se řítíme do propasti.

Tak nabídnu řešení, které je pro lidi bezbolestné a nepostřehnutelné. 10% z těch hodnot chci systémově zachovat pro tuto zemi, pro lidi této země a pro další generace. Systematicky navyšovat majetek, jak to dělá každý podnikatel. Jenže na pozadí je jeden důležitý faktor: podpora Českých výrobků. Nastartovat a obnovit vnitřní ekonomiku. Ekonomiku ve vlastnictví jen a jen Čechů. A vydělané peníze opět, z co možná největší části, utratí zde. Jako při koloběhu vody dojde k zachování hodnot. Ale lidé stále vytváří hodnoty, zatím se stále pěstuje a sklízí a oni mají potřeby, které musí ukojit a tak přidávají do tohoto koloběhu nevědomky stále více a více peněz. Trend se otočí a místo dluhů budou přebytky a Český stát bude vysoce účinný.

Je to jen a jen o finančních tocích. To tady není nikdo, kdo by to pochopil?

Prozatím dle diskutujících jde vyvodit tyto závěry:

  1. Text je natolik nepochopitelný, že zjednodušení a vysvětlení v příkladech je kontraproduktivní. Pak mi nezbývá než zapracovat na formě podání.
  2. Neznalost ekonomického prostředí a fungování obchodu diskutujícími, protože jinak by neshazovali věc, která funguje. Tady se nabízí připodobnění k průkopníkům letectví – většina lidí tvrdila, že člověk nebude nikdy létat! Patřím do skupiny lidí, která když vidí ptáka látat, začne vyvíjet takové prostředky, aby taky vzlétli. Vidím milionáře, jak bohatnou, tak to začnu dělat taky. Protože znám princip, najdu cestu jak tento princip rozdělit a zajistit bohatnutí všech. A je to složité jen pro ty, kteří to tak chtějí vidět.
  3. Pak jeden z těch nejděsivějších závěrů, že existují síly, které lidi dělí na pány a otroky. A když přijde myšlenka jak otroky pozvednout a udělat z nich svobodné bytosti. Páni použijí své síly, jako dezinformace a bludy pro jeden jediný cíl, aby vše bylo zase, jak má být. Možná Vám přirovnání k otrokům připadá přehnané, ale copak každodenní nutnost jít do práce, strach z propuštění a z toho plynoucí nejistota nejsou lehčí formou otroctví?

Mě spolupráce s lidmi naplňuje. Ubírám sám sobě, abych udělal něco navíc pro každého, kdo o to stojí. A i když dávno nepatřím mezi „otroky,“ cítím s nimi a udělám vše pro to, abych je osvobodil. A třeba Vám to přijde ujeté, mně ne. Neutuchající touha pomáhat mě tlačí vpřed. A nikdo z těch, kteří se schovávají za nicky a v diskusi uvádějí scestné komentáře, mě nezastaví.

Manipulativní vláda skončila, protože již brzy bude každý znát cestu...

Autor: Jiří Sapeta | čtvrtek 24.5.2012 8:39 | karma článku: 15.15 | přečteno: 911x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Tak paní ministryně se o důchodech poškorpily

A skutek utek. Akorát, že tentokrát už to jde skutečně do kytiček. A ukazuje se tak mezigenerační rozdělení společnosti. Důchodci volí současnou vládu, protože jim dává ty poslední zbytky. A mladí mohou tak akorát skřípat zuby.

24.2.2020 v 5:24 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 897 | Diskuse

Richard Neugebauer

Smyslem Evropské unie nejsou dotace

Chtělo by se s Máchou říci: Hynku (Kmoníčku), Aleši (Michle), Markéto (Šichtářová), kde jste? Dalekáť cesta naše (nás, prosťáčků), marné volání (po reálném pokroku).... Kde jste, když jde o naši ekonomickou čest?

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 831 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Nulová tolerance pro vydírání ekoteroristů

Taky jsme už v Česku zažili jejich produkci. Říkají si „klimatičtí aktivisté“ z hnutí Extinction Rebellion a tváří se, že vylepšují svět tím, že „bojují proti klimatickým změnám“.

21.2.2020 v 8:41 | Karma článku: 48.87 | Přečteno: 20914 | Diskuse

Petr Šindelář

Kdo začal jezdit před asi čtyřiceti lety, nestačí se dnes divit!

Podle způsobu, jakým se u nás jezdí je zřejmé, že svoboda a demokracie po česku zvítězila také na našich silnicích. Hodně připomínají džungli s právem silnějšího a realizace nápadů na zlepšení stavu vlastně dodnes neexistují...

19.2.2020 v 9:52 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Rozdíl v DPH u piva v hospodě a do džbánku naplněného hostem je vyřešen

Lidová tvořivost vymýšlí různé varianty, jak to bude od 1.5. (hm, snad soud novelu EET zruší, tedy i to nižší DPH na pivo) s DPH u piva. Poslal jsem tedy dotaz ministerstvu financí.

18.2.2020 v 17:46 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 1471 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 853
Podnikatel. Nedostudoval jsem střední školu po zjištění, že školství omezuje přirozený vývoj myšlení člověka a hledání jiných než konvenčních řešení. Vždy budu hledat a budovat cesty, které zlepší životy lidí. A to ve všech směrech. Jsem proti jakékoli formě násilí. Zastánce svobody a demokracie. Možná až příliš citlivý na bolesti lidí s neutuchající touhou tyto bolesti vyléčit.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...